TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

YÖS, test tekniğine dayalı bir sınavdır. Bu sınavlarda başarılı olmak test çözme becerisi kazanmayı gerektirir.

YÖS’e müracaat eden aday sayısı her yıl artmakta kontenjanlar da sınırlı kalmaktadır. Yani kazanmak her yıl bir önceki yıla göre daha da güçleşmektedir. Bu güçlüğün üstesinden gelmek için adayın sınav süresince yaptığı netlerin yüksek olması gerekir.

Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın nedeni genellikle bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından veya soru stiline aşina olmamaktan kaynaklanır. Test tecrübesi sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerdendir. Test çözme tekniğini iyi bilmek istenen sonucun alınmasını büyük oranda sağlayacaktır.

Sınavdan önce çözülen yüzlerce hatta binlerce sorunun oluşturduğu bilgi birikimi adayın sınavda başarılı olmasını sağlar. Çünkü çözülen her soru gerçek sınav öncesi adaya tecrübe kazandıracaktır. Aday bu bilgi birikimiyle sorulara nasıl yaklaşacağını ve soruları nasıl çözeceğini, hangi yolları kullanacağını, ne kadar süre ayıracağını ve nelere dikkat edeceğini öğrenir.

YÖS'de başarılı olmayı hedeflenen adayın test çözerken “bir sorudan ne çıkar canım” diyerek o soruyu yok sayması en büyük hatadır.

YÖS sorularının 35 tanesi Matematik-Geometri konularından oluşur. Matematik ve Geometri sorularını çözmek bu konulardaki bilginin çok iyi özümlemesiyle mümkün olur. Matematik ve Geometri derslerinde öğrenci test çözme aşamasına geçmeden önce konuları çok iyi çalışıp özet çıkarması,o konuyla ilgili varsa çözümlü soruları incelemesi gerekir. Test çözme aşaması en son aşamadır. Öğrenci konuyu anladığına emin olduktan sonra soru çeşitlerini görmek ve o konuda tecrübe kazanmak için test çözme aşamasına geçebilir. Öğrenci testleri çözdükten sonra yapamadığı soruları mutlaka öğretmenlerinden öğrenmelidir. Aksi taktirde test çözmenin bir anlamı olmayacaktır.YÖS sorularının 45 tanesi genel yetenek sorularından oluşur. IQ sorularında başarılı olmak bilgiden çok o konuda hazırlanmış yös sınavına paralel soruları çözmek,yani bu konuda tecrübe kazanmakla mümkün olur. Tecrübe ise çözülen soru miktarıyla ölçülür. YÖS'de başarılı olmayı hedeflenen adayın test çözerken “bir sorudan ne çıkar canım” diyerek o soruyu yok sayması en büyük hatadır. Çözülen her bir soru tipi aday için bir avantajdır. Sınava hazırlanan adayın çözemediği her sorunun doğru cevabını öğrenmesi gerekir.

30 Adımda Test Çözme Becerisi:

1) Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Konuyla ilgili kendi özetlerinizi çıkarmalı,notlar almalısınız.

2) YÖS’te başarılı olmak için YÖS sınavına uygun sorular çözmelisiniz. Bu konuda tecrübeli kişilerin hazırladığı sorularla sınava hazırlanmalısınız.

3) Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir. Bu yüzden 80 soru için 90 dakika süre kullanın.

4) Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.

Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izleyin.

5) Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izleyin.

6) Öğrenilen her konuyla ilgili yapamayacağınız soru kalmayana kadar yeterince soru çözün.

7) Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yararlanın. Çözdüğünüz soruların YÖS standartlarına uygun olmasına dikkat edin.

8) Bütün çalışmalarda,ideal süre olan bir dakikaya bağlı kalarak soru çözün. Çözümünüz uzun zaman aldıysa daha pratik yollarını öğretmenlerinizden öğrenin.

9) Şeklin yanında verilen verilen bilgiler birbirinin tamamlayıcısıdır bu nedenle şekil ve bilgileri iyi inceleyin,verilen bilgilerin ne için verildiği ve ne istendiğine dikkat edin.

Boş bırakılan soruların netleri azaltmadığını aksine dört yanlış sorunun bir doğru soruyu götürdüğünü unutmayın.

10) Fikir sahibi olmadığınız soruları boş bırakmayı alışkanlık haline getirin. Boş bırakılan soruların netleri azaltmadığını aksine dört yanlış sorunun bir doğru soruyu götürdüğünü unutmayın.

11) Testlere en iyi olduğunuz dersin sorularıyla başlayın,iyi olduğunuz dersleri sona bırakmayın,bu size sınava daha moralli başlamayı, konsantre olmayı dolayısıyla sınav kaygısına düşmemeyi sağlayacaktır.

12) Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa o sorulara işaret koyup tüm soruları çözdükten sonra tekrar bakın.

13) Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.

14) Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar. Önemli olan çözemediğiniz soruların nasıl çözüleceğini öğrenmenizdir.

15) Yorulduğunuzu hissettiğiniz anlarda kısa molalar verin. Mümkünse bu molaları bölümler arasında kullanın.

16) Hızınızı belirli aralıklarda kontrol edin. Planladığınız süreyi kontrol ederek izleyin. (Örneğin her 30 soruda bir süreyi kontrol edin.)

17) Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.

18) Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.

19) Çözdüğünüz her testte kaydırma, kodlama veya yanlış cevabı işaretleme gibi klasik hataları yapmamaya özen gösterin.

20) Sınavı, kesinlikle süre dolmadan terk etmeyin. Son dakikaya kadar süreyi kullanın.

Karşılaştığınız zor sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin.

21) Karşılaştığınız zor sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin. Çünkü zor soruyu yapan değil çok soruyu yapan sınavı kazanır.

22) Aşağıdaki tabloda YÖS sınavında gelen soruların zorluk derecelerinin yüzdeleri verilmiştir. Öğrenci sınavda Turlu soru çözme tekniğini uygulayarak ilk turda çok kolay ve kolay soruları,ikinci turda normal soruları,üçüncü turda zor soruları ve en son turda da çok zor soruları çözebilir. Turlu soru çözme tekniğini uygulayabilen dersanemiz öğrencilerinin tüm soruları cevaplayarak sınavı 30 dakika önce bitirebildiği görülmüştür. Turlu çözme tekniğini uygulayabilmek için öğrencinin sorulara hakim olması hangi sorunun kolay hangi sorunun zor olduğunu ayırt edebilmesi gerekir. Bunun için de yıl boyunca çok çeşitli sorular çözmesi gerekir.

Soruların Zorluk Derceleri Yüzdeleri
Çok Kolay Sorular  
Kolay Sorular %20
Normal Sorular %40
Zor Sorular %20
Çok Zor Sorular  

23) Sınavlarda çevrenizdeki kişilerin, hangi testi çözdüğü, kaç soru cevapladığı ile ilgilenmeyin. Bu, dikkatinizi dağıtabilir ve moralinizi bozabilir.

24) Tüm test çözümlerinizde süre tutun ve teste başladığınız andan itibaren dış dünya ile tüm bağlantılarınızı kesin. Eğer bunu başarabilirseniz sınava yoğunlaşmışsınız demektir.

25) Test hızınızı konu tekrarıyla değil, soru çözerek arttırabilirsiniz. Hazırlık döneminde, çok sayıda soru çözmeye gayret edin.

26) Test çözerken ezberden kaçının. Soruları anlayarak ve yorumlayarak çözmeye çalışın.

27) Hazırladığınız çalışma programına uyun.

28) YÖS’ de ölçülmeye çalışılan bilgi düzeyinizdir, bilginizi en verimli şekilde kullanabilmeniz için kendinize güven duymanız, rahat hissetmeniz ve zihninizin açık olması son derece önemlidir.

29) Soru çözümünden sonra yanlış yaptığınız, boş bıraktığınız soruları inceleyerek, hatanın bilgi eksikliğinden mi, yanlış bilgiden mi yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklandığını tespit ederek çalışmalarınıza yön verin.

30) Çok sorulu testlerde "Turlu Soru Çözme Tekniği" uygulamanız, bilinen soruların çözümünü hızlandırır. Bilinmeyen sorularla zaman kaybını önler. Aynı zamanda zorluk derecesi biraz yüksek olan sorulara bakmayı ve bu sorular için daha fazla zaman kullanımını sağlar.