TOEFL

İngilizce dil yeterlilik sınavına hazırlanan öğrenciler genellikle TOEFL ve IELTS sınavları arasında bir seçim yapmak zorundadır.

TOEFL hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

 

 • TOEFL
  NEDİR?

  Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (Test of English as a Foreign Language®) ya da kısaca TOEFL, iletişim ve eğitim dilinin İngilizce olduğu üniversitelere kaydolmak isteyen ve anadili İngilizce olmayan öğrenci adaylarının İngilizce dil becerilerini ölçmek için standart hale getirilmiş bir sınavdır. Sınav, iletişim ve eğitim dilinin İngilizce olduğu birçok akademik ve mesleki kurum tarafından kabul edilmektedir. TOEFL, dünyadaki iki büyük İngilizce sınavından biri olup, diğeri ise IELTS'dir. Yaklaşan tüm TOEFL tarihlerini bu sayfanın üst kısmında görebilirsiniz!

 • TOEFL’IN
  FORMATI NEDİR?

  TOEFL sınavı İngilizce olarak ve internet üzerinden uygulanır. Sınava giriş işlemleri dahil olmak üzere tamamlanması toplamda yaklaşık 4 ½ saat süren ve 4 bölümden (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) oluşan bir sınavdır. Sınav esnasında İngilizce iletişim becerilerinizi bir araya getiren bir takım görevleri yapmanız istenir.

  Bölüm

  Verilen süre

  Sorular

  Görevler

  Okuma

  60-80 dak.

  36-56 soru

  Akademik metinlerden oluşan 3 veya 4 pasajı okuyun ve soruları cevaplayın.

  Dinleme

  60-90 dak.

  34-51 soru

  Dersleri, sınıf içi tartışmaları ve konuşmaları dinleyin, ardından soruları cevaplayın.

  Ara

  10 dak.

  -

  -

  Konuşma

  20 dak.

  6 bölüm

  Aşina olduğunuz bir konu hakkında görüş bildirin; bu konuşmayı okuma ve dinleme görevlerine dayanarak yapın.

  Yazma

  50 dak.

  2 görev

  Okuma ve dinleme görevlerine dayandırarak cevaben bir kompozisyon yazın; bir görüşü yazılı olarak destekleyin.

   

 • PUANLAMASI
  NASIL YAPILIR?

  Puanlarınız sınavda sorulan sorular için gösterdiğiniz performansınıza göre hesaplanır. Geçerli bir puan almak için okuma ve dinleme bölümlerinde en az bir soruya cevap vermeli, en az bir kompozisyon yazmalı ve en az bir konuşma görevi tamamlamalısınız. Internet üzerinden uygulanan TOEFL sınavında dört  adet ölçekli bölüm puanıyla birlikte toplam bir puan alırsınız:

  • Okuma Bölümü (Puan: 0-30)
  • Dinleme Bölümü (Puan: 0–30)
  • Konuşma Bölümü (Puan: 0-30)
  • Yazma Bölümü (Puan: 0–30)
  • Toplam Puan (0–120)

  Sınav sonuçlarınıza ek olarak, performans seviyenizin bir yansıması olan performans geribildirimi ve sınava katılan kişilerin raporlanan puan aralığı bilgilerinin özeti de sınav katılımcı puanı raporunuza dahil edilir. Başarılı veya başarısız TOEFL puanı yoktur; her münferit yükseköğretim kurumu kendi puan gereksinimlerini belirlemektedir. TOEFL puanları sınav tarihinden itibaren 2 yıl boyunca geçerlidir.

   

   

İLGİLİ