DOĞA

Aynı gün içinde hem kayağa hem de güneşlenmek bir plaja gitmek mümkün müdür ? Türkiye sahip olduğu kültür gibi dört mevsimi yaşamanıza olanak sağlayan zengin doğasıyla size tecrübe edinmenizi bekleyen yüzlerce doğa harikası sunar.

 • BİTKİ
  ÇEŞİTLİLİĞİ

  Türkiye, bitki çeşitliliği açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Sahip olduğu yaklaşık 12 bin bitki türüyle Avrupa Kıtası’nın tamamında görülen bitki türlerine yakın bir çeşitliliği barındırmaktadır. Yeryüzünün belirli bir bölgesinde yaşayan ve başka sahalarda rastlanmayan bitki türlerine yerli (endemik) bitki denir. Türkiye’de bulunan bitki türlerinin yaklaşık üçte biri (3700 civarı) endemik bitkidir. Bazı endemik bitkiler şunlardır;

  • Köyceğiz Gölü çevresinde sığla (günlük) ağacı
  • Datça ve Teke Yarımadası’nda Datça hurması
  • Kazdağları’nda Kazdağı göknarı
  • Göller Yöresi’nde kasnak meşesi
  • Kastamonu ve Yozgat çevresinde ispir meşesi
  • Rize’de Anzer çayı
  • Safranbolu çevresinde safran otu
  • Erzurum’da (Karayazı) ters lale
 • TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ
  9 BİYOÇEŞİTLİLİK NOKTASI

  DÜNYA’DA NADİR BULUNAN BİYOÇEŞİTLİLİK NOKTALARINDAN TAM 9 TANESİNE SAHİPTİR !

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı, ekolojik ayak izi sürekliliğini sağlamak amacıyla Türkiye’de 9 önemli biyoçeşitlilik noktası belirlemiştir. Hepsi farklı karakterlere sahip olan bu noktaların her birinde kendinizi doğanın içinde bulabilirsiniz. Bu noktalar aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir:

  Küre Dağları, Yenice Ormanları, İstanbul Ormanları, Fırtına Vadisi, Karçal Dağları, Amanos Dağları, İbradi-Akseki Ormanları, Babadağ ve Datça-Bozburun Yarımadası,

  AKDENİZ BÖLGESİ

  İbradi-Akseki Ormanları: Türkiye’nin güney sahillerinde yer alan İbradi-Akseki Ormanları sahip olduğu çok sayıdaki endemik bitki türleriyle bilinmektedir. Bölge barındırdığı yüksek sayıdaki olgun ağaçlarıyla oldukça değerlidir. Ayrıca Altınbeşik Mağarası ve içindeki derin göl de dünyaca bilinen yerler arasındadır.

  Amanos Dağları: Amanos Dağları Türkiye’de en el değmemiş yerlerden biridir. Bölge Akdeniz iklimine has bir bitki örtüsü içermekte ve sahip olduğu bitki çeşitliliğiyle dünyanın önemli merkezlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

  İSTANBUL

  İstanbul Ormanları: Avrupa yakasının kuzeyinde bulunan Belgrad Ormanları yanında şehrin sahip olduğu diğer ormanlar birer oksijen kaynağı görevi görmektedir.

  EGE BÖLGESİ

  Babadağ: Fethiye çevresinde konumlanan ve 2000 metre yüksekliğe ulaşan Babadağ, sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve Kelebek Vadisi ile bilinmektedir. Ölüdeniz, Kabak Koyu ve Likya yolu da bölgenin sahip olduğu önemli yerlerdir.

  Datça – Bozburun Yarımadası: Türkiye’nin güneydoğusunda konumlanan bölge Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu mavi-yeşil bir cennettir. Bu bölge size eşsiz tecrübeler edinmenizi sağlayan birçok plaj, doğal güzellik, antik şehirler ve yaban hayatı sunar.

  KARADENİZ BÖLGESİ

  Küre Dağları: Küre Dağları sahip olduğu doğal güzellikler ile ünlüdür. Derin kanyonlar, mağaralar, şelaleler ve daha birçok doğal yer ile donatılmış olan bu dağlar aynı zamanda çevresinde 120 tane köye de ev sahipliği yapar.

  Yenice Dağları: Karadeniz bölgesinde konumlanmış başka bir doğal merkez olan Yenice Dağları, geniş ve tarihi ormanları, anıt niteliği taşıyan ağaçları, derin vadileri, nehirleri ve zengin yaban hayatıyla adeta zümrüt yeşili bir cennettir.

  Fırtına Vadisi: Doğu Karadeniz bölgesinde, Kaçkar Dağları’nın yakınında konumlanan Fırtına Vadisi, bünyesinde barındırdığı Fırtına Nehri, Avusor Buzul Gölü ve Palovit Şelalesi yanında tarihi ormanları ve el değmemiş doğasıyla adeta saklı bir cennettir.

  Karçal Dağları: Kafkasların gizemli bir köşesi olan Karçal Dağları Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunur. Dağların sahip olduğu el değmemiş yeşil ormanları, buzul göllerini, endemik bitki türlerini ve eşsiz güzelliklerini keşfetmek için daha fazla vakit kaybetmemelisiniz!

   

İLGİLİ