GRE

Graduate Record Examination veya kısaca GRE, üniversitede lisansüstü programlarına başvuru yapmak isteyen öğrenciler için önemli bir sınavdır.

GRE hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz

 • GRE NEDİR?

  GRE, genel olarak dünya çapında lisansüstü programlara giriş için gerekli olan çoktan seçmeli, bilgisayar tabanlı, standart hale getirilmiş bir sınavdır. Öğrencilerin yazılı materyalleri analiz etme ve değerlendirme, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini ile temel aritmetik, cebir, geometri, veri analizi alanlarındaki hakimiyetlerini ölçer.

  Yüksek lisans kabul komiteleri, lisansüstü akademik eğitimin koşullarına hazır olup olmadığınızı değerlendirmek için, akademik not çizelgeniz ve destekleyici materyallerinizle birlikte GRE puanınızı da dikkate almaktadır. GRE sınavında alacağınız yüksek puanın, lisansüstü veya işletme eğitimi veren okullara yapacağınız başvurunuz üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkisi olacaktır.

 • GRE SINAVININ FORMATI NEDİR?

  GRE, iki kompozisyon yazma bölümünden, en az iki sayısal ve iki sözel bölümden ve bir deneysel veya araştırma bölümünden oluşur. Test başından sonuna kadar toplam dört saat sürmektedir.

  The Quantitative Section

  Her sayısal bölümde 35 dakika içinde tamamlanması gereken yaklaşık 20 soru bulunmaktadır ve soru başına 1,5-2 dakika arasında bir cevap süresi verilir. Bu bölüm sayısal karşılaştırma, problem çözme ve veri yorumlama sorularından oluşmaktadır. Sayısal karşılaştırma soruları iki sayısal niceliği karşılaştırmanızı ve ikisi arasındaki ilişkiyi tanımlamanızı ister. Problem Çözme soruları, hesaplamalara stratejik olarak yaklaşımda bulunmanıza izin veren matematik temellerine ve stratejilerine aşina olmanızı gerektiren standart çoktan seçmeli sorulardır. Veri yorumlama soruları diğer problem çözme soruları gibi işlemektedir ancak, bu soruları cevaplamanın anahtarı, grafiklerde sunulan bilgileri derlemekten geçmektedir.

  The Verbal Section

  Her sözel bölümde 30 dakika içinde tamamlanması gereken yaklaşık 20 soru bulunmaktadır ve soru tipine bağlı olarak soru başına 1-4 dakika arasında bir cevap süresi verilir. Sözel bölüm, metin tamamlama, okuduğunu anlama ve cümle eşdeğerlilik sorularından oluşur. Geniş kelime dağarcığı ve bağlam ipuçlarının kullanımına hakimiyet gerektiren metin tamamlama soruları, cümlelerin tamamlaması için bırakılan boşlukların doldurulmasını ister. Cümle eşdeğerlilik soruları, anlam açısından mantıksal olarak benzer cümleler üretirken, eksiksiz ve tutarlı bir cümle oluşturan iki seçenekle tek bir boşluğu doldurmayı gerektirir.

  Analytical Writing

  Analitik yazım bölümü hem eleştirel düşünme hem de analitik yazma becerilerinizi değerlendirir. İki ayrı süreli görevden oluşur: belirli bir konu hakkında bir kompozisyon yazma ve bir görüşün savunulmasına ilişkin kompozisyon yazma. Belirli bir konu hakkında kompozisyon yazma görevi, bir sorun hakkında görüş bildirerek soruna nasıl tepki göstereceğinize dair özel talimatlar sunar. Bir görüşün savunulmasına ilişkin kompozisyon yazma görevi ise bir tartışmayı analiz etmenizi ve eleştirmenizi beklemektedir.

 • GRE PUANLAMASI
  NASIL YAPILIR?

  GRE çok aşamalı bir testtir.  Puanlandırılmış sözel ve sayısal bölümlerin ilk kısmında gösterdiğiniz performans, sonraki sözel ve sayısal bölümlerinin zorluk seviyesini belirler. Her bölümdeki ham puan doğru cevapladığınız soru sayısını gösterir. Örneğin, ilk sözel bölümde çok iyi bir başarı elde ettiyseniz, bir sonraki Sözel bölümünde en zor olan ikinci bölüm gelir, ancak bu aynı zamanda en yüksek potansiyel puan aralığına erişebileceğiniz anlamına da gelmektedir. Analitik kompozisyon yazma bölümünde, her kompozisyon en az bir okuyucu tarafından okunup, 6 puanlık bir ölçek üzerinden puanlanır.

  Başvurduğunuz lisansüstü veya işletme programlarındaki gereksinimler puan tabanınızı size göstermektedir.

  Sözel Mantık Yürütme Sayısal Mantık Yürütme Analitik Yazım
  Yüzdesel Sıralama Ölçeklendirilmiş Puan Yüzdesel Sıralama Ölçeklendirilmiş Puan Yüzdesel Sıralama Ölçeklendirilmiş Puan
  99 169-170 98 170 99 6.0
  95 165 95 168 98 5.5
  87 161 86 163 93 5.0
  78 158 78 160 80 4.5
  63 154 64 156 56 4.0
  50 151 52 153 38 3.5
  36 148 37 149 15 3.0
  22 144 21 145 7 2.5
  10 140 10 141 2 2.0

   

   

   

İLGİLİ