A LEVELS

A Levels Nedir?

Advanced Level (İleri Seviye) veya diğer adıyla A Levels, GCSE (Orta Öğrenim Genel Sertifikası)  derecesini takip eder.  A Levels dersleri ağırlıklı olarak akademik konulardadır ve 40’tan fazla ders yer almaktadır. Öğrenciler A Levels derslerini 2 yıl boyunca alırlar (11 ve 12. Sınıfta). Diğer sertifikaların aksine, A Levels için özel bir ders programı yoktur, öğrenciler istedikleri dersleri bir arada alabilirler. Öğrenciler derslerini genellikle üniversitede okumak istedikleri bölüme uygunluğuna göre seçerler ve birçok bölüme giriş için o bölüme özel A Levels ders gerekliliği yer almaktadır.

Birçok ülkede A Levels’ı okul bitirme diploması olarak kullanılmaktadır. Diğer ülkelerde alınan A Levels dersleri, İngiltere’de alınandan farklılık göstermektedir.

A Levels nasıl uygulanır?

Öğrenciler almak istedikleri A Levels derslerini, GCSE deslerini tamamlarken seçerler. A Levels dersleri alabilmek için öğrencilerin 5 GCSE dersinden 4-9 / A*-C almaları gerekir.

Öğrenciler iki yıl içerisinde 3 veya daha fazla A Levels dersi alırlar ve bir seri sınav ile değerlendirilirler.

Çok tercih edilen A Levels dersleri arasında Matematik, İşletme, Fizik, Kimya, Sosyoloji, Biyoloji, Psikoloji, Ekonomi ve Tarih yer almaktadır.

Puza Akademi’de okulda GCSE müfredatını takip eden ve A level dersleri alan öğrencilere akademik destek sunuyoruz.