THE INDEPENDENT
SCHOOL ENTRANCE EXAMINATION (ISEE)

 • ISEE
  NEDİR?

  ISEE Amerika’da birçok özel okul (ilkokul, ortaokul ve lise) tarafından okula başvuru için istenilen sınavdır. Amerika’da okumak isteyen yabancı öğrenciler de başvuru için bu sınava girebilirler. ISEE’de 4 seviye bulunmaktadır: Primary level (2–4. Sınıflara başvuru için), Lower level (5–6. Sınıflara başvuru için), Middle level (7–8. Sınıflara başvuru için) ve Upper level (9–12. Sınıflara başvuru için).

  Her sınavda 5 farklı bölüm bulunmaktadır: Verbal Reasoning (Sözel Mantık), Quantitative Reasoning (Sayısal Mantık), Reading Comprehension (Anlama Becerisi), Mathematics Achievement (Matematik Becerisi), ve 30 dakika süren bir paragraf sorusu.

  ISEE sınav şekli ve amacı olarak SSAT’ye benzemektedir.

 • SINAV
  BÖLÜMLERİ

  Sözel Mantık

  Bu bölümde iki kısım bulunmaktadır: eş anlamlılar ve cümle tamamlama soruları. Sözel mantık bölümü öğrencinin kelime bilgisini ve mantık becerisini ölçer.

  Sayısal Mantık

  Lower Level sınavda Dört İşlem problemleri yer alır. Middle ve Uppper Level sınavlarda ise Dört İşlem problemleri ve Sayısal Karşılaştırmalar vardır. Sınavda yer alan konular:

  • Sayılar ve İşlemler
  • Cebir
  • Geometri
  • Ölçüm
  • Veri Analizi ve Olasılık
  • Problem Çözümü

  Anlama Becerisi

  Soru türleri: Ana fikir, yan fikirler, çıkarım, kelime bilgisi, organizasyon/mantık, nitelik, tür ve edebi sanatlardır.

  Matematik Becerisi

  Matematik Becerisi ISEE’deki en uzun bölümdür. 40 dakika süren bölümde 47 soru yer alır ve hesap makinesi kullanılması yasaktır. Sayısal Mantık bölümüne çok benzer ancak karşılaştırma soruları yer almamaktadır.

  Paragraf Sorusu

  Her seviyede, öğrenciler yazı örneği göstermek üzere verilen konuda bir paragraf yazarlar. Bölümün süresi 30 dakikadır. Paragraf sorusu puanlanmaz ama öğrencinin başvurduğu okullara gönderilir.

 • PUANLAMA

  ISEE’deki tüm sorular eşit değerdedir ve ham puan doğru yanıtlar üzerinden hesaplanır. Yanlış sorular için puan düşülmez. Sınav puanı 760 – 940 arasındadır.

  ISEE puan raporu öğrencinin hangi yüzdelik dilimde yer aldığını belirtir. Bu öğrencinin model grupta yer alan öğrencilere kıyasla bulunduğu sıralamadır.  Model grup son 3 yıl içerisinde ISEE sınavına girmiş aynı sınıfta olan öğrencilerdir.

  ISEE raporunda ayrıca “stanine” olarak adlandırılan 1- 9 arasında bir puan daha yer alır.

  Amerika’da liseye başvuru süreci, üniversite başvuru süreci kadar ayrıntılıdır. Birçok okula başvuru için ISEE veya SSAT sınavı şartı yer almaktadır. Bazı okullar ise 9-12. sınıf başvuruları için SAT veya ACT sınav sonuçlarını ister. Puza Akademi’de, lise eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen, ISEE veya SSAT’ye girmeyi planlayan öğrenciler için matematik ve İngilizce hazırlığı desteği sunuyoruz.

İLGİLİ