SSAT
(Secondary School
Admission Test)

 • SSAT
  NEDİR?

  The Secondary School Admission Test (SSAT) 3-11. sınıflardaki öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Öğrenciler Amerika’da yer alan özel okullara başvuru yaparken SSAT sınav sonuçlarını okullarla paylaşırlar.

  Sınavın 3 seviyesi bulunmaktadır: Elementary Level (4-5. Sınıflara başvuru için), Middle Level (6-8. Sınıflara başvuru için), ve Upper Level (9–12. Sınıflara başvuru için).

  SSAT sınavında paragraf bölümü (bu bölüm puanlandırılmaz), sayısal, sözel ve anlama becerisi bölümleri yer almaktadır.

 • TEST BÖLÜMLERİ

  Sayısal

  Sayısal bölüm Middle ve Upper SSAT’de 30 dakikalık 25 sorudan oluşur. Sorular öğrencilerin cebir, geometri ve genel sayısal becerilerini ölçer.

  Okuma Becerisi

  Middle ve Upper seviye SSAT sınavlarında 40 dakika sürelik bölümde 40 soru yer almaktadır.  Bu bölümde roman, şiir ve kısa hikayelerden alıntılar ve bir konu üzerinde belirli bir bakış açısının yer aldığı paragraflar yer almaktadır.

  Sözel

  Middle ve Upper seviyede 30 analoji ve 30 eş anlamlı kelime sorusu için 30 dakika süre verilir. Öğrenciler eş anlamlı kelimeleri bulurlar ve analojileri yorumlarlar. Bu bölümr öğrencilerin kelime ve mantık bilgilerini ölçer.

  Paragraf sorusu

  Middle ve Upper seviyelerde öğrencilere 2 farklı soru seçeneği sunulur. Bölüm 25 dakika sürer ve puanlanmaz. Elementary seviyede ise öğreciler sınavda yer alan bir resme bakarak onun üzerinden bir hikaye oluştururlar.

 • PUANLAMA

  Upper ve Middle seviyede öğrenciler her doğru yanıt için 1 puan kazanırlar, her yanlış yanıt için ¼ puan kaybederler ve boş sorular için puan alamazlar.

  Elementary seviyede öğrenciler her doğru yanıt için 1 puan kazanırlar, yanlış ve boş sorular için puan alamazlar.

  Her bölüm ayrı puanlanır ve toplam bir puan da hesaplanır. Middle seviye için puanlar 440-710 arasındadır, Upper seviye için 500-800 arasındadır, Elementary de ise 300- 600 arasındadır.

  Amerika’da liseye başvuru süreci, üniversite başvuru süreci kadar ayrıntılıdır. Birçok okula başvuru için ISEE veya SSAT sınavı şartı yer almaktadır. Bazı okullar ise 9-12. sınıf başvuruları için SAT veya ACT sınav sonuçlarını ister. Puza Akademi’de, lise eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen, ISEE veya SSAT’ye girmeyi planlayan öğrenciler için matematik ve İngilizce hazırlığı desteği sunuyoruz.

İLGİLİ